Matura z klp.pl. Zdaj na wymarzone studia z naszym serwisem

Charakterystyka bohaterów „Dywizjonu 303”

© - artykuł chroniony prawem autorskim - zasady korzystania

Gen. Sikorski odznacza J. Zumbacha asa polskiego lotnictwa orderem Virtuti Militari Zanim zdasz na studia, czeka Cie matura. Pomożemy...
Gen. Sikorski odznacza J. Zumbacha asa polskiego lotnictwa orderem Virtuti Militari


Wyłącz reklamy na

miesiącrokPolub nas na Facebooku:


Udostępnij artykuł:
Na plan pierwszy utworu Arkadego Fiedlera wysuwa się bohater zbiorowy – polscy myśliwcy, należący do Dywizjonu 303 i biorący czynny udział w Bitwie o Brytanię. Byli to młodzi żołnierze, którzy po klęsce własnej ojczyzny, przedostali się do Francji, a następnie do Anglii, aby nadal walczyć przeciwko Niemcom.


- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Spośród towarzyszy broni wyróżniali się głębokim patriotyzmem, męstwem, bitnością i niezłomnością w działaniu, co zapewniało im powodzenie w bezpośrednich starciach z wrogiem. Byli to młodzieńcy silni, zdrowie, uśmiechnięci i skromni. Swoje sukcesy w dużej mierze zawdzięczali gruntownej nauce, jaką odebrali w polskich szkołach oraz sumienności, z jaką wypełniali powierzone im obowiązki. W walce odznaczali się szaleńczą niekiedy brawurą, zawziętością i determinacją. Nie obawiali się ryzyka ani śmierci, znając poczucie obowiązku i poświęcenia w imię wolności.

Dzięki bystremu wzrokowi i wielkiej spostrzegawczości trafnie oceniali sytuację i uderzali niczym huragan na przeciwnika. Ponadto charakteryzowali się fantazją ułanów i zawziętością, która miała źródło w dziejach ich narodu. Ich zajadłość w starciach z Niemcami stała się legendarna i przyniosła im rozgłos oraz uznanie Brytyjczyków, którzy początkowo nie darzyli ich zaufaniem. Wobec siebie i współtowarzyszy byli przyjacielscy i gotowi do pomocy w chwilach zagrożenia. Zawsze też byli wzorowymi żołnierzami, niezwykle precyzyjnymi w działaniu i bohaterskimi. W chwilach wolnych od służby wiedli życie normalnych ludzi: byli towarzyscy, weseli i potrafili cieszyć się życiem, wzbudzając zainteresowanie kobiet i dziewcząt.

Autor przybliża również sylwetki kilku polskich lotników.

Sierżant Stefan Karubin – bohater rozdziału: „A gdy kul zabrakło…”. Młodzieniec niski, o chłopięcej, okrągłej twarzy, zawsze skory do uśmiechu, lecz jego oczy, harde, żarliwe, zaczepne i czarne, świadczyły o niezłomnym charakterze. Walczył „na zimno”, bez wzruszenia, kierując się zawziętością i uporem. W działaniu zachowywał spokój i opanowanie, nigdy też nie wycofywał się ze starcia.

Podporucznik Kazimierz Daszewski – bohater rozdziału: „Ból”. Nazywany przez kolegów „Długim Joe” stanowił dość zagadkową postać. Był wychudzonym lotnikiem o nieśmiałym, łagodnym uśmiechu i bardzo jasnych, pogodnych oczach, choć w rzeczywistości za życia przeszedł piekło. Miał „rogatą duszę i stalowe mięśnie”. Wyróżniał się silnym charakterem i ogromną wytrzymałością na ból.

strona:   - 1 -  - 2 - 

Baza studiów
Kim chcesz zostać?

autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka bohaterów „Dywizjonu 303”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Dywizjon 303 - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies