„Dywizjon 303” – recenzja książki Arkadego Fiedlera - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera to książka-dokument, opisująca dni chwały polskich myśliwców, biorących udział w Bitwie o Brytanię w 1940 roku. Autor pisał ją na bieżąco, pod wpływem wzruszenia i własnych emocji, wywołanych sukcesami rodaków, którzy walczyli z Niemcami w poczuciu żołnierskiego obowiązku i w imię wolności całego świata.

Dzieło powstało pod wpływem impulsu i z potrzeby chwili, dając świadectwo bohaterstwa Polaków, ku pokrzepieniu serc tych, którzy pozostawali w okupowanej ojczyźnie. Z założenia nie miała być utworem, spełniającym wymogi literatury pięknej i ostatecznie otrzymała formę szeregu reportaży, których motywem przewodnim stał się bohater zbiorowy – lotnicy, należący do zyskującego coraz większe uznanie i podziw Dywizjonu 303.

Fiedler otrzymał rozkaz od generała Władysława Sikorskiego, który poparł jego projekt opisania zasług Polaków i przez kilka tygodni stacjonował w bazie Northolt, osobiście poznając tych, których uczynił bohaterami swej książki. W ten sposób powstało sprawozdanie z pola walki, która toczyła się na niebie Anglii.

Pisarz skupił się przede wszystkim na wydarzeniach, w których brali udział Polacy, przybliżając niektóre sylwetki asów przestworzy. Utwór obfituje w fachową terminologię, jest pełen dynamicznych opisów potyczek oraz słów uznania dla dzielnych pilotów. Jednocześnie przybliża swoisty fenomen polskiego Dywizjonu, początkowy niezrozumiały dla Brytyjczyków, lecz z każdą kolejną walką budzący podziw i szacunek.

„Dywizjon 303” spełnił swą rolę już w chwili pierwszego wydania, w 1942 roku – wzbudził uznanie dla lotników i przysporzył im sympatię całego świata. Polscy żołnierze, dzięki swoim spektakularnym sukcesom, udowodnili, że są godnymi towarzyszami broni dla aliantów, nie ustaną w starciu z Niemcami i choć ich ojczyzna znalazła się pod okupacją nadal wypełniają swój żołnierski obowiązek, walcząc w imię patriotyzmu, wolności i dobra. Fiedler wykazał, że Polacy są godni zaufania i swą niezłomnością mogą stanowić doskonały wzorzec do naśladowania. Opisał ich wyczyny, podkreślając wysoką wartość polskiego żołnierza, dając jednocześnie nadzieję na to, że można pokonać hitlerowską potęgę.Książka napisana jest barwnym, wartkim językiem, przystępnym dla czytelnika. Do dziś stanowi świadectwo ducha walki Polaków i przekazuje kolejnym pokoleniom pamięć o tych, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości, wzbudzając szacunek do grupy młodych myśliwców, którzy swoją brawurą i zawziętością udowodnili, że wolność powinna być jednym z najważniejszych priorytetów, w imię którego należy poświęcić nawet własne życie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Dywizjonu 303 w pigułce
2  „Dywizjon 303” jako gatunek literacki
3  Charakterystyka bohaterów „Dywizjonu 303”Komentarze: „Dywizjon 303” – recenzja książki Arkadego Fiedlera

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: