Streszczenie Dywizjonu 303 w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kilka dni później Polacy zadali cios nieprzyjacielowi, strącając osiemnaście maszyn podczas jednego starcia. W czasie walki poważnie ranny został porucznik Daszewski. Z trudem wydostał się z samolotu i pomimo potwornego bólu zdołał otworzyć spadochron. Półprzytomny, opadł na ziemię, gdzie pomocy udzielili mu mieszkańcy pobliskiej wsi. Potem został przewieziony ambulansem do szpitala, gdzie spędził trzy miesiące. W tym samym czasie podporucznik Zumbach uciekł przed niemieckim ostrzałem i pomimo awarii sterów szczęśliwie wylądował w bazie. Bitwa zakończyła się pechowo dla sierżanta Wünsche, który musiał opuścić uszkodzony samolot i zbyt szybko otworzył spadochron, narażając się na zestrzelenie przez nieprzyjaciela. W chwili zagrożenia pomogli mu angielscy lotnicy, którzy lecąc w pobliżu, osłaniali go przed atakiem i umożliwili bezpieczne dotarcie na ziemię.

W dniu 11 września Niemcy przeprowadzili wielki atak na Londyn. Potężne bombowce dotarły do miasta i zderzyły się z linią obrony. Dywizjon 303 w ciągu kwadransa zdołał zestrzelić trzynaście niemieckich maszyn, osiągając rekordowy wynik. Wyprawa przeciwnika została rozbita i nastąpił przełomowy moment Bitwy o Brytanię. Potęga Luftwaffe została złamana, a kolejne ataki na Anglię udowodniły, że hitlerowców można pokonać.

Do Dywizjonu 303 należał również czeski lotnik, sierżant Frantiszek, który zasłynął z metody polowania na wroga u wybrzeży Francji, zyskując uznanie swych kolegów. Dzielny Czech często opuszczał klucz i leciał nad Kanał, co spotykało się z dezaprobatą jego dowódcy. Zginął przypadkowo, wykonując symboliczną beczkę po zwycięskiej bitwie.

Los polskich myśliwców w dużej mierze zależał od mechaników, którzy mieli swój znaczący udział w ich sukcesach. To oni przygotowywali samoloty do walki, dbali o nie i naprawiali nawet te maszyny, które nadawały się do odesłania do fabryki. Po każdej bitwie lotnicy dziękowali im symbolicznie za ich pracę, wykręcając beczkę nad ich głowami.

Dowódcą Dywizjonu 303 był Witold Urbanowicz, odważny i niezawodny w walce z nieprzyjacielem. Polscy lotnicy słynęli również ze swej urody i męskości, wzbudzając zainteresowanie i sympatię angielskich dziewcząt i kobiet.

W połowie września rozegrała się decydująca bitwa. Kolejne naloty Luftwaffe zakończyły się klęską Niemiec i utratą dziesiątek maszyn. Bitwa o Brytanię zakończyła się zwycięstwem aliantów, a największą i najbardziej znaczącą rolę odegrali lotnicy, ponieważ wszystkie walki rozgrywały się wyłącznie w powietrzu. Polscy myśliwcy wyróżnili się doskonałymi rezultatami, zawdzięczając swój sukces swojemu temperamentowi, sumienności w wykonywaniu powierzonych sobie obowiązków i gruntownemu przygotowaniu, jaki otrzymali w polskich szkołach.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń „Dywizjon 303”
2  Arkady Fiedler - biografia
3  Geneza powstania „Dywizjonu 303”Komentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Dywizjonu 303 w pigułce    Tagi: