Dywizjon 303 - steszczenie szczegółowe
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Druga połowa miesiąca potwierdziła, że niedziela 15 września była dniem kulminacyjnym Bitwy o Brytanię i decydująco złamała potęgę Luftwaffe. Naloty na Anglię straciły na sile, a nieliczne ataki były skutecznie odpierane przez brytyjskie lotnictwo. Brytania ocalała i tylko nieliczni zdawali sobie sprawę, jak blisko była klęski. Bitwę wygrali przede wszystkim myśliwcy, którzy nie dopuścili do niemieckiej inwazji. Walka ta utorowała drogę dla właściwego frontu, stworzonego później przez cały świat.

Między dzielnymi lotnikami byli również Polacy, a wśród nich sławny Dywizjon 303. Jego wkład w obronę Anglii był zdumiewający – Polacy zestrzelili trzykrotnie więcej przeciwników niż przeciętnie każdy z innych dywizjonów alianckich. We wrześniu 1940 roku Polacy, rozproszeni po różnych jednostkach brytyjskich, zniszczyli 121 niemieckich maszyn. Nikogo nie dziwiło więc, że walka przyniosła im sławę i powszechny podziw. Za wysiłek i odwagę podziękował im osobiście król brytyjski, a angielscy dziennikarze oddawali im należyty hołd, pisząc z uznaniem o ich waleczności i zasługach. Dzieje polskich lotników w Brytanii nie były pozbawione nieporozumień, ponieważ Brytyjczycy początkowo oceniali ich materiał ludzki zdemoralizowany i niezdolny do walki. Ocena ta szybko okazała się mylna i niewłaściwa. Później uważano ich za szaleńców, którzy nie szanują swojego życia. Wkrótce jednak przekonano się, że Polacy to dobrzy myśliwcy, odznaczający się wyjątkową precyzją.

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                   
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 - 


  Dowiedz się więcej
1  Historia Dywizjonu 303
2  Geneza powstania „Dywizjonu 303”
3  „Dywizjon 303” – problematyka i ponadczasowość utworuKomentarze
artykuł / utwór: Dywizjon 303 - steszczenie szczegółowe
  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi: