Arkady Fiedler - biografia
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
We wrześniu 1939 roku przebywał na Tahiti. Wiadomość o napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę poruszyła go tak bardzo, że natychmiast wrócił do Francji i wstąpił w szeregi utworzonej armii polskiej. W lutym 1940 roku wraz ze swym oddziałem został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie stacjonował w Szkocji jako porucznik piechoty. Od sierpnia do października tegoż roku przebywał na urlopie i na rozkaz generała Władysława Sikorskiego został oddelegowany do bazy lotniczej w Northolt, gdzie osobiście poznał sławnych wówczas myśliwców z Dywizjonu 303. Czas ten wykorzystał na zebranie materiałów do cyklu reportaży o zwycięskich walkach Polaków w czasie Bitwy o Brytanię. W latach 1942 – 1943 przebywał na polskich statkach handlowych, pisząc kolejną książkę: „Dziękuję ci, kapitanie” (1944).

W roku 1943 poślubił Marię Maccariello, a dwa lata później przyszedł na świat ich pierwszy syn. W 1947 roku wrócił do Polski i kupił dom w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie zamieszkał z żoną i synami: Radosławem i Markiem. Nadal odbywał liczne podróże i zwiedzał różne kraje, a po kolejnych wyprawach powstawały powieści, w których wykazywał się doskonałym kunsztem reporterskim. Na szczególną uwagę zasługują: „Dzikie banany” (1960), „Piękna, straszna Amazonia” (1971), „Madagaskar, okrutny czarodziej” (1969), „Spotkałem szczęśliwych Indian” (1968) oraz powieści, skierowane do młodzieży: „Mały Bizon” (1952), „Wyspa Robinsona” (1954), „Orinoko” (1957). Napisał również dwie książki autobiograficzne: „Mój ojciec i dęby” (1973) oraz „Wiek męski – zwycięski” (1976). Swoją podróżniczą pasją zaraził młodszego syna i wraz z nim napisał dwie książki: „Indiański Napoleon Gór Skalistych” (1982) i „Ród Indian Algonkinów” (1984). Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu pisarza było otworzenie prywatnego muzeum podróżniczego w jego domu w Puszczykowie w dniu 21 grudnia 1973 roku.

Arkady Fiedler zmarł 7 marca 1985 roku. Został pochowany na cmentarzu w Puszczykowie.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń „Dywizjon 303”
2  cytaty
3  „Dywizjon 303” jako gatunek literackiKomentarze
artykuł / utwór: Arkady Fiedler - biografia


  • Nie będę orginalny,wychowałem się na Pana Fiedlere..tych wspaniałych opisasach,moja młodość,jak było wspaniale dzięki Niemu być tam wszędzie,a kanada...jest moją ulubioną lektórą,w Puszczykowie nie byłem..i żałuje,ale mam zamiar,myśle że sie uda ..pozdrawiam
    Piotr (pioter-4 {at} tlen.pl)


Tagi: